Novo istraživanje pokazalo je da flavanoli koji se nalaze u zrnevlju biljke kakao, te koji predstavljaju jednu od najbrojnih grupa prirodnih heterocikličkih spojeva s kisikom, a u njih se također ubrajaju i žuti pigmenti, mogu da poboljšaju pamćenje u poznim godinama čovjeka.
Utvrđeno je da flavanol iz kakaa podstiče cirkulaciju krvi u hipokamusu – što je područje mozga povezano sa učenjem i memorijom. U ispitivanju su učestvovali pacijenti starosti između 50 i 65 godina, a jednoj grupi je prepisana megadoza flavonala – 900 miligrama. Pokazalo se da su već tri meseca kasnije imali bolje rezultate na testu za demenciju nego kontrolna grupa, kojoj je prepisano samo po 10 miligrama flavonala dnevno.
Ovo nije razlog da sada svi “navalimo” na čokoladu i kakao te da se nadamo da ćemo tako bolje pamtiti i postati pametniji, ali naučnici su složni da treba tražiti riješenje te pokušati doći do nekih sintetičkih spojeva kojima bi se flavanoli mogli unositi u organizam u većim količinama.