Kofein može pomoći starijim ženama da zaštite svoje vještine koje su vezane za razmišljanje, prema studiji koja je objavljena 7. augusta u medicinskom magazinu Američke akademije za neurologiju.
Studija je otkrila da su žene u dobi od 65 godina i naviše, koje su pile više od tri šoljice kafe ili čaja dnevno, imale manje zabilježenih padanja na testu pamćenja, za razliku od žena koje su pile jednu šoljicu kafe ili čaja dnevno.
Rezultati su potvrđeni čak i nakon što su istraživači dodali i druge faktore koji bi mogli utjecati na sposobnosti pamćenja, kao godine, edukaciju, invaliditet, depresiju, povišen krvni pritisak, lijekove, kardiovaskularne bolesti i druge hronične bolesti.
“Kofein je psihostimulans koji umanjuje kognitivna propadanja kod žena,” kaže studija autorke Karen Ritchie, dr.phil. sa INSERM-a, Francuskog nacionalnog instituta za zdravlje i medicinska istraživanja u Montpellier-u, Francuska. “Iako imamo neku predodžbu o tome kako ovo biološki funkcioniše, moramo bolje razumjeti kako kofein utječe na mozak, prije nego što moženo početi predstavljati kofeinsku konzumaciju kao način smanjenja kognitivnih propadanja. Ali rezultati su zanimljivi – upotreba kofeina je već rasprostranjena i ima manje nuspojave nego druge vrste liječenja kognitivnih propadanja pri čemu zahtjeva relativno mali iznos za koristan efekat.”
U studiji je bilo uključeno 7000 ljudi čije su kognitivne sposobnosti i kofeinska potrošnja ocjenjene tokom četiri godine. U poređenju sa ženama koje su pile jednu šoljicu kafe ili manje dnevno, kod žena koje su pile više od tri šoljice kafe potvrđeno je manje propadanja u pamćenju. Osim toga efekat se povećavao sa godinama – žene koje su pile kafu imale su 30% manje propadanja u pamćenju u 65. godini, dostižući i 70% manje propadanja u dobi od 80 godina.
Čini se da konzumentice kofeina nisu imale smanjenu učestalost demencija. “Mi stvarno trebamo provesti jednu dužu studiju da bi vidjeli da li kofein preventira povjavljivanje demencije; veća je mogućnost da kofein usporava proces demencije nego što ga sprečava”, kaže Ritchie.
Ritchie tvrdi da istraživači nisu sigurni zašto kofein nije pokazao isti rezultat i kod muškaraca. “Žene mogu biti više osjetljive na utjecaje kofeina”, kaže ona. “Njihovo tjelo može drugačije reagovati na stimulans ili drugačije metabolizirati kofein.”