Dijabetes ili šećerna bolest je poremećaj povećavanja razine šećera u krvi žlijezde gušterače do kojeg dolazi kada gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi hormon inzulin ili ako proizvedeni inzulin nije djelotvoran u organizmu.
Milijuni ljudi danas boluju od ove bolesti, a svake godine taj broj se drastično povećava. U današnjem članku ćemo govoriti o dijabetesu tipa 2 i prehrani s kojom ga možemo kontrolirati.
Što je dijabetes tipa 2?
Nazivamo ga dijabetes mellitus tip 2, a on je metabolički poremećaj okarakteriziran visokom koncentracijom glukoze u krvi u kontekstu otpora prema inzulinu i relativnog pomanjkanja inzulina. Posljedica je povišena razina šećera u krvi. Na početku ga je moguće liječiti dijetom i tjelovježbom, a kasnije je potrebno liječenje nastaviti injekcijama inzulina i tabletama. Dijabetes tipa 2 čini oko 90% slučajeva dijabetesa, a pretilost se smatra jednim od glavnih uzroka kod osoba koje su genetski predisponirane za ovu bolest. Nekada je bio nazivan “staračkim dijabetesom”, a danas se javlja kod sve mlađe populacije.
Hrana za kontroliranje i liječenje dijabetesa tipa 2
Nakon dijagnoze možete i dalje uživati u velikom izboru hrane, a postoji samo jedan uvjet: zdravo se hranite! Uz male promjene u prehrani možete pozitivno utjecati na razinu šećera u krvi i Vašu bolest, čime će te smanjiti opasnost od budućih komplikacija. Uvijek čitajte deklaracije i izbjegavajte hranu koja sadrži puno šećera i ugljikohidrata koji se brzo otpuštaju. Vrlo je bitan redoviti unos ugljikohidrata koji se sporo apsorbiraju kako bi se spriječila hipoglikemija koja nastupa kada šećer u krvi padne ispod 3 mmol/l. Preporuča se hrana kao što je integralna tjestenina, integralna riža, integralni kruh, crni raženi kruh, mladi krumpir, zobena kaša i slično.
Prehrana za ovu bolest se temelji na principima zdrave prehrane kao i za sve druge ljude. Nažalost, ne postoji jedinstvena dijabetička prehrana koja može poslužiti svim oboljelima, već je prehrambeni plan potrebno uskladiti s tipom metaboličkog poremećaja, potrebama organizma, navikama i eventualnom uzimanju terapije.
Hrana mora biti raznolika s dosta voća (kao što su zelene jabuke, višnje, nezrele banane, naranče, šljive, kruške, grejpfrut) i povrća, a šećer treba izbjegavati koliko god je moguće. Neka se Vaša prehrana temelji na kuhanoj umjesto prženoj ili pečenoj hrani i redovito konzumirajte integralne žitarice. Smanjite unos masnoća, pogotovo onih zasićenih te izbjegavajte slatka pića, čips, mliječnu čokoladu i bijeli kruh. Ova hrana će naglo povećati udio šećera u krvi što će dovesti do umora, učestalog mokrenja i žeđi. Ukoliko zanemarite ovu činjenicu, možete prouzrokovati dugotrajne posljedice za svoje zdravlje. Zato naučite razlikovati dobre i loše ugljikohidrate.
Radije konzumirajte običnu ili mineralnu vodu, orašaste plodove, tamnu čokoladu i kruh iz neprosijanog brašna. Ipak, pripazite da dnevni unos ugljikohidrata ne bude prevelik: jedite puno manjih obroka i dnevno pijte barem 2 litre vode. Mjerenjem razine šećera u krvi prije i nakon obroka možete naučiti kako različita hrana i pića utječu na šećer u krvi.
Dakle, prehrana za dijabetes ne mora biti zahtjevna i komplicirana. Najvažnije je pridržavati se raznolike i zdrave hrane te imati na umu samo nekoliko jednostavnih pravila. Za one koji ne mogu odoljeti slatkišima, danas je dostupan velik broj proizvoda namijenjenih za dijabetičare. Koriste se razni nadomjesci za šećer, a Vaše zdravlje neće biti ugroženo.