Puretina potječe iz SAD-a i Meksika, gdje je bila dio tradicionalne prehrane domorodaca. U Europu ju je donio Kolumbo, nakon čega su se purice počele uzgajati u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Italiji. Na počeku je bila luksuzna hrana kojom su se častili uzvanici na dvoru, nakon čega se njeno konzumiranje postepeno proširivalo na sve slojeve društva.
Nutritivna vrijednost purećeg mesa
Puretina je rijetka vrsta mesa za koju se može reći da je “zdrava” namirnica koja se preporučuje čak i bolesnicima. Ona sadrži svega 3-4 grama masti po odresku, a s druge strane je bogata proteinima (21-22%). U usporedbi s drugim vrstama mesa sadrži manje kalorija, masti i kolesterola (odnos pojedinih masnih kiselina je povoljniji od crvenog mesa jer sadrži više polizasićenih masnih kiselina). Isto tako je dobar izvor vitamina B koji je važan u proizvodnji energije.
Ljekovitost
Svakako najveća prednost puretine je njezino “bogatstvo” proteinima. Osigurava čak 65% dnevnih potreba za proteinima i oko 11% dnevnih potreba za zasićenim mastima.
Puretina je također odličan izvor minerala selena. Selen je esencijalni mineral koji sudjeluje u mnogim metaboličkim reakcijama kao što su antioksidativni obrambeni sustav i imunološke funkcije. Selen potiče popravak DNA i sintezu oštećenih stanica čime se inhibira rast stanica raka.
Puretina u prehrani
Puretina je dostupna tijekom cijele godine: svježa, zamrznuta, cijela ili pak narezana na komade. Preporuča se peći je s kožicom jer time zadržava prirodne sokove, a mast ne ulazi u meso. Kožica se odvaja tek neposredno prije konzumacije.
Ukoliko se odlučite za pečenje purice, možete je peći s nadjevom ili bez njega. Nadjev može biti od mljevenog mesa, riže pa čak i različitih kombinacija voća i povrća.
Kod mariniranja purice se preporuča mariniranje u hladnjaku jer je meso puretine osjetljivo na toplinu čime se povećava mogućost kvarenja.
Brojna jela od puretine nam govore da je u današnjici jako popularna namirnica. Mi je jedemo u kombinaciji s mlincima, u Mađarskoj se priprema tokany (pureće meso u pikantom umaku od vrhnja), u Sloveniji se pripremaju pirjani pureći batci, a na Bliskom istoku je popularna nadjevena purica s cous-cousom, grožđicama i pinjolima. Talijani je upotrebljavaju u obliku mljevenog mesa s lazanjama ili “a la parmigiana” između slojeva tjestenine i patliđana povezanih mozzarellom i parmezanom.
Dakle, puretina je zdrava namirnica koja sadrži obilje proteina, ima ljekovita svojstva ,a može se pripremiti na brojne načine. “Ubacite” je u svoju uravnoteženu prehranu i unesite novitete u svoju kuhinju.