Rajčica je jednogodišnja povrtna biljka koja ima crvene sočne plodove, a spada u porodicu voća (a ne povrća) kako mnogi misle.
Jer, iz perspektive botanike, voće je sjemekasta struktura koja se razvija iz oplođenog cvijeta dok povrće nastaje iz drugih dijelova biljke kao što su korijen i lišće. Ova namirnica je u Europi poznata tek nakon otkrića Amerike, a prenijeli su je Španjolci iz Perua.
Nutritivna i energetska vrijednosti
Energetska vrijednost rajčice je samo 18 kcal na 100 grama, a sadrži 94% vode, 2,63% ugljikohidrata, 0,88% bjelančevina, 0,2% masti i 1,2% dijetalnih vlakana.
Bogata je magnezijem, kalcijem, natrijem, kalijem te elementima u tragovima. Najbogatija je bakrom, a udio željeza u rajčici je veći od onog u ribi, mlijeku ili mesu.
Rajčica i proizvodi od rajčice su važan izvor karotenoida u svakodnevnoj prehrani. Sadrži oko 600 različitih karotenoida, a najviše treba istaknuti alfa-karoten, beta-karoten, lutein, zeaksantin i likopen. Likopen je biljni pigment koji daje crvenu boju rajčici, crvenom grejpu i lubenici. Čak 85% likopena kojeg unosimo putem prehrane dolazi upravo iz rajčice i proizvoda na bazi rajčice.
Ljekovito djelovanje
Plodovi koji su bogati vitaminom C, karotinom, vitaminom B1 i vitaminom E imaju ljekovito djelovanje. Sok rajčice povisuje izlučivanje želučanih i crijevnih probavnih sokova, olakšava probavu i snižava krvni tlak.
U njoj mogu uživati i oboljeli od reume i upale zglobova jer ne sadrži oksalnu kiselinu. Bogata je pektinima i mnogim organskim kiselinama koje potiču tek te sprječavaju negativno djelovanje bakterija.
Što saznajemo iz boje rajčice?
Prehrambene boje igraju bitnu ulogu u metabolizmu, a one su zapravo zaštitne tvari. U rajčici tu tvar nazivamo likopen, koji je aktivni suplement. On ima oko četiri puta veći antioksidacijski potencijal od beta karotena.
Rajčica kao zaštita od bolesti
Istraživanjem odnosa karotenoida i pojave raka prostate, istraživači s Harvarda su otkrili da karetonoid pruža određenu zaštitu. Dokazano je osoba koja dnevno prima 6,5 mg likopena smanjuje rizik za pojavu raka prostate za 21%. On je standardni sastojak prostate i liječnici ga smatraju dobrim preventivnim sredstvom.
Rajčica u prehrani
Pri kupnji treba paziti da plodovi budu zdravi, čisti i cijeli. Zreli plodovi se mogu čuvati u hladnjaku nekoliko dana, dok se nezreli trebaju držati na sobnoj temperaturi ili čak na suncu kako bi prije dozrijeli.
Za najbolji unos likopena, treba ga uzimati u masnoj juhi (kojoj on daje crvenskastu boju) ili u pizzi prelivenoj umakom od rajčice (koja se nakon toga zapeče.) Time je apsorpcija likopena maksimalna. Dakle, oni koji vole juhu od rajčice i konzumiraju je redovito ne trebaju biti zabrinuti. Jer ipak, Talijani su komercijalizirali pizzu kao “ljekovitu” baš zbog preljeva umaka od rajčice! Odlične su u pripremi salata, umaka ili priloga. Mogu se peći, pržiti, puniti, pirjati ili kuhati. One nedozrele se kisele u octu, a zrele možemo rezati na kriške, sušiti na suncu ili peći u pećnici; nakon ćega ih konzerviramo u maslinovu ulju se toplinskom obradom i topljenjem u masnoći.
Ukoliko se priprema u maslinovom ulju, možemo reći da je tada pravi lijek. Ona je jedna od rijetkih namirnica koja prerađivanjem ne gubi nutritivne vrijednosti.