Čak 80 posto populacije barem jednom godišnje oboli od prehlade.
Dobar izbor prilikom prehlade mogu biti različiti čajevi, najbolje domaći, npr. od kamilice, žalfije, mente, lipe, itd., zaslađeni medom.
Tijekom jeseni i zime čovjekov organizam je podložniji napadima virusa i bakterija štetnih za grlo, bronhije i pluća, a zaraza se brzo širi zato što mnogo vremena provodimo u zatvorenim i neprovjetrenim prostorijama, u bliskom kontaktu s ljudima. Čak 80% populacije barem jednom na godinu oboli od prehlade koja se uglavnom prenosi “iz ruke u ruku”. Naravno, virusi se brže šire ako postoji trajni ili trenutni pad imuniteta. Za razdoblje jeseni najkarakteristična je prehlada i gripa. Većina ljudi se od prehlade oporavi za nekoliko dana, a od gripe za dva do tri tjedna. Prehlada počinje blagim simptomima: kihanjem, šmrcanjem, grloboljom i suhim kašljem uz blago povišenu temperaturu. Međutim, ako osim toga imate i groznicu, jaku glavobolju, bolove u mišićima i leđima te imate temperaturu višu od 40 Celzijevih stupnjeva, sigurno ste dobili gripu. Riječ je o bolesti koja je mnogo ozbiljnija od prehlade i, ako se ne liječi, može izazvati upalu pluća ili srčane tegobe.
Jačanje imunološkog sustava
I gripa i prehlada su virusne infekcije koje se šire kapljičnim putem, i to ako udahnete sitne kapljice virusa oslobođenih kašljanjem i šmrcanjem inficiranih osoba ili prijenosom virusa trljanjem očiju, nosa ili usta. U borbi protiv simptoma prehlade i gripe u skladu s preporukama liječnika potrebno je uzimati sredstva za sniženje temperature koja djeluju i protiv glavobolje, te unositi mnogo tekućine i vitamina. Ishrana tijekom bolesti treba biti lagana, a prostoriju u kojoj se nalazi bolesnik treba redovito provjetravati. Antibiotici se ne trebaju uzimati bez konzultacije s liječnikom te bolesnik u što većoj količini treba unositi vitamina C. On jača imunitet i, ukoliko se uzima u većim dozama, može ojačati imunološki sustav i skratiti trajanje prehlade i gripe.