Kefir je fermentirani mliječni napitak kiselkastog okusa koji se dobiva pomoću kulture kefira ili kefirnih zrnaca. Podrijetlom je iz Indije. Uzgojili su je svećenici na Tibetu, vrlo je rijedak i posjeduje izuzetna ljekovita svojstva.
U Europu, točnije Poljsku, donio ga je profesor sveučilišne klinike- profesor Sokolovski. On je radio u Indiji pet godina, gdje je obolio od raka jetre. Monasi su ga uspješno izliječili pomoću kefira, pa ih je prije povratka u Poljsku (1997. godine) zamolio da mu ga daju.
Kod nas se često naziva tibetanskom ili kefirnom gljivom, što nije točno.Zadnjih godina su mnoga istraživanja provedena u Njemačkoj pokazala da je odlično sredstvo za prevenciju bolesti, očuvanje zdravlja, kao i samo liječenje bolesti. Kefirna zrnca su po sastavu mješavina bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida te sadrže simbiozu između velikog broja dobrih, mliječno kiselih i octenih bakterija.
Ljekovita svojstva
Posjeduje velik broj ljekovitih svojstava, a neka od njih su:
- regulira izmjenu tvari u organizmu
- liječi bolesti krvnih žila i srca, gušteraču, jetru i slezenu
- liječi želudac, crijeva i djeluje na nestanak čireva i nastanak novih
- regulira krvni tlak
- liječi upale u organizmu i bolesti bubrega te pospješuje rad mokraćnih puteva
- zaustavlja razvoj karcinoma
- liječi žuč i čisti žučne puteve te rastvara žučne kamence
- nadomješta pomanjkanje energije i smanjuje stres
- pomlađuje tijelo i spriječava brzo starenje
- sadrži sve vitamine potrebne za život i normalno funkcioniranje organizma
Kako doći do kefira?
Možete ga pokušati nabaviti u prodavaonicama zdrave hrane ili ljekarnama. Također Vam je može dati druga osoba čiji se kefir dovoljno razmnožio da se može podijeliti. Ukoliko ga posjedujete, nemojte ga bacati nakon što se razmnoži, radije ga poklonite nekome i učinite dobro djelo. Ovo je vjerojatno najlakši način za njegovu nabavu, zato se raspitajte jer ga netko od Vaših poznanika zasigurno već konzumira.
Priprema napitka i održavanje
Dvije velike žlice gljive stavite u posudu i prelijte s 2,5 dcl mlijeka. Mlijeko nije potrebno prokuhavati, koristite obično mlijeko kupljeno u plastičnoj boci ili tetrapaku. Ukiseljeno mlijeko, koje će kefir stvoriti sam u posudi, pijte svaki dan (kako god Vam odgovara). Ovaj ukusan i osvježavajuć kiselkasti napitak je zapravo djelo simbioze korisnih bakterija i gljivica. Važno je da je uvijek u mlijeku i da se zrnca ne ispiru vodom jer će ih to oslabiti.
Nakon konzumiranja kefir procijedite u cjedilu, ulijte ga nazad u posudu i ponovite postupak s mlijekom. Činite to nježno da ne ošetite zrnca.
Da bi ljekoviti učinak bio vidljiv, kefir je potrebno konzumirati do prvih znakova ljekovitosti, a zatim nastaviti do potpunog izlječenja. Ovo je prirodni probiotički napitak koji možete konzumirati u količinama koje si sami određujete (i do litru dnevno), ali je možda bolje započeti s manjih količinama (npr 1dl dnevno).Ako zaboravite popiti mlijeko i ono se ukiseli, istresite ga i pripremite novi napitak. Pripazite da ne popijete dio gljive (procijedite ukiseljeno mlijeku u cjedilu).
Čuvajte ga u staklenim ili keramičkim posudama jer kiselina rastvara kemikalije iz plastike i metala koje tim putem ulaze u hranu, pa onda tom hranom u tijelo.
Držite ga na normalnoj sobnoj temperaturi, a ne u hladnjaku ili na suncu. Nakon otprilike dva tjedna gljiva će se sama od sebe povećati, nakon čega polovicu možete otkinuti i dati poznanicima.
Iskušajte ovu zdravu alternativu i osigurajte zdravlje sebi i bližnjima!