Proteini. Raspravimo što su oni, zašto su važni te gdje ih možemo pronaći!
Možda znate koja hrana sadrži proteine, ali jeste li se ikada pitali što su proteini zapravo i zašto ih je potrebno jesti svaki dan?
Proteini su, naravno, vitalna komponenta zdrave dijete. Većina nas to zna još od djetinjstva- vjerojatno zato što su nam govorili da će nas oni učiniti „velikima i jakima“. I dok još postoji debata o tome tko je stvorio riječ „protein“ (prvi put se pojavila u znanstvenoj literaturi iz 1838.), nema spora da je izvedena iz grčke riječi „protos“ što znači „prvi čin ili položaj“; kao priznanje koliko su proteini važni u životu.
Od čega su proteini napravljeni?
Proteini koje jedete (i oni koji se nalaze u tijelu) su napravljeni od malih jedinica zvanih aminokiseline. Često čujete da su aminokiseline sastavni dijelovi, zato što se ove male individualne jedinice povezuju na različite načine kako bi izgradile proteine.
Volim razmišljati o aminokiselinama na isti način kao o slovima abecede. Koristimo samo 26 slova (u engleskom jeziku) kako bismo sastavili sve riječi koje pišemo i čitamo. Neke riječi su kratke, neke dugačke; ali mi stvaramo milijune riječi od samo 26 slova. Takav finalni niz slova je ono što daje svakoj riječi zvuk i značenje.
Isto tako, postoji 20 aminokiselina koje se spajaju kako bi tvorile proteine- one koje jedemo i one koje se nalaze u našem tijelu. Kako mi ne koristimo svih 26 slova abecede kako bi napravili riječ, tako većina proteina ne sadrži svih 20 aminokiselina.
Dakle, kako su slova spojena da bi tvorila riječ, tako se aminokiseline mogu spajati u različitim sekvencama i različitim dužinama (od samo par aminokiselina pa do par tisuća) kako bi nastali novi proteini. Sekvenca aminokiseline daje svakom proteinu „značenje“ zato što finalna struktura lanca aminokiselina utvrđuje što je protein te što on znači.
Proteini koje jedete
Možda nikada niste razmišljali o tome, ali nisu svi proteini u hrani isti. Aminokiselinska sekvenca koja daje bjelinu jajetu je različita od rasporeda aminokiselina koje tvore protein u čaši mlijeka.
Kada jedete hranu koja sadrži proteine, podrazumijeva se da različita vrsta hrane sadrži različite proteine (često više od jednoga), iako su svi napravljeni od aminokiselina.
Na primjer, kada pijete mlijeko ili jogurt, jedete proteine zvane kazein (casein) i sirutka (whey). Kada jedete meso, ribu ili perad, jedete , između ostalog, proteine zvane kolagen (collagen) i miozin (myosin). Grašak sadrži proteine zvane biljni kazein (legumins), a jaja sadrže različite proteine; uključujući avidin (avidin) te ovalbumin (ovalbumin).
Svaki od ovih proteina je jedinstven zato što je napravljen od jedinstvene aminokiselinske sekvence. Jednom kada je protein probavljen i apsorbiran, njegove aminokiseline tada mogu služiti kao jedinice za proteine unutar Vašeg tijela.
Proteini koje stvara Vaše tijelo
Kako proteini putem hrane putuju kroz probavni trak, postepeno se razgrađuju u zasebne aminokiseline koje se apsorbiraju u krvotok. Vaše tijelo tada koristi jedinice kako bi proizvelo oko 50 000 različitih tjelesnih proteina. Svaki od njih ima specifičnu strukturu (i funkciju) na temelju rasporeda aminokiselina.
Dokle god vaše tijelo sadrži sve ključne „sirovine“ u obliku aminokiselina sastavljenih od malih jedinica, to može proizvesti važne tjelesne proteine- od enzima koji ubrzavaju kemijske reakcije u tijelu do hormona koji se ponašaju kao kemijski „glasnici“. (Drugi proteini podržavaju imunološke funkcije ili raspoređuju nutrine u vašem tijelu. Naravno postoje i proteini koje su zaslužni za strukturu kostiju, kože, kose te noktiju i mišića).
Jednom kada se aminokiseline rasprše u krvotok, nema načina da saznamo potiču li one iz zdjele leće ili pak odreska; sve će oni završiti kao aminokiselinski „bazen“ u fluidima i tkivu vašeg tijela. Kako bi osigurala stabilnu opskrbu, jako je važno konzumiranje adekvatne količine proteina svakodnevno.
Dnevna potreba za proteinima
Jedenje prave količine i pravih tipova proteina svakoga dana je važno iz više razloga. Kao prvo, ukoliko imate konstantan nedostatak proteina u prehrani, vaše tijelo neće imati izbora pa će početi razgrađivati bjelančevine u vašem tijelu kako bi osiguralo aminokiseline potrebne da proizvodnju najvitalnijih tjelesnih proteina.
Dokle god se u vašem tijelu odvija proces izgradnje i razgradnje, sistem funkcionira samo ako postoje adekvatne aminokiseline koje dolaze iz prehrane i održavaju ta dva procesa u ravnoteži.
Potpuni i nepotpuni proteini
Vrste proteina koje jedete su također važne. Od 20 aminokiselina koje Vaše tijelo koristi kako bi manifestiralo tjelesne proteine, njih 9 zovemo esencijalnima – oni nastaju prehranom zato što ih samo tijelo ne može proizvoditi (iako i dalje proizvodi preostalih 11 aminokiselina).
Proteini koji dolaze iz životinjski izvora- meso, riba, perad, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi- sadrže sve esencijalne aminokiseline, tako da ih možemo svrstati u „potpune“ proteine.
Biljne proteine nalazimo u grašku, leći, lješnjacima i cjelovitim žitaricama- uključujući soju (i proteine koji se nalaze u tofuu, tempehu, sojinom mlijeku ili sojinim proteinskim napitcima). Biljni proteini sadrže jednu ili više esencijalnih aminokiselina, pa ih svrstavamo u nepotpune proteine. Strogi vegetarijanci zaobilaze ovo konzumiranjem raznih namirnica kako bi osigurali dobivanje punog broja esencijalnih aminokiselina u prehrani.