Smatra se prvom biljkom koju je čovjek zasadio, a njezina ljekovitost poznata je tisućljećima.
Što je konoplja?
Konoplja (Cannabis) je rod biljaka iz porodice konoplji. Svrstava se u jednogodišnje zeljaste kritosjemenjače. Smatra se prvom biljkom koju je čovjek zasadio, a njezina ljekovitost poznata je tisućljećima. Ona je jedna od prvih biljaka na svijetu koju je čovjek počeo koristiti i za druge potrebe, osim za prehranu. U Kini je po prvi put korištena prije više od 10.000 godina. Za liječenje se rabila i u drevnom Egiptu, Indiji i Grčkoj. U Europi i Americi se kao legalno ljekovito sredstvo koristila stotinjak godina, nakon čega se njezina uporaba počela postupno ograničavati a zatim i zabranjivati; kako je ostalo do danas. Također je poznato da je bivša Jugoslavija bila jedna od najvećih i najznačajnijih svjetskih proizvođača konoplje.
Razlikujemo industrijsku, indijsku te ruderalnu konoplju. Ova biljka ima veliki raspon mogućnosti- može se koristiti kao hrana, lijek, energent, odjeća, građevinski materijal, pa čak i kao stočna hrana. Sjeme industrijske konoplje se zapravo smatra voćem. Njezine sjemenke su izuzetno hranjive (sadrže kalcij, magnezij, fosfor, kalij, vitamin A te visok postotak amino kiselina; koje su nužne za održavanje zdravog života). Sjemenke se sastoje od 25% proteina, 30% esencijalnih masnih kiselina i 15% neotopivih vlakana. Imaju najoptimalniji omjer esencijalnih masnih kiselina omega-3 i omega-6. Mogu se koristiti sirova, pržena, mljevena ili u obliku ulja.
Važno je imati na umu da sjeme industrijske konoplje gotovo pa ne sadrži THC (aktivne supstance marihuane). Niska koncentracija THC-a (0,3%) u industrijskoj konoplji omogućava sasvim legalnu upotrebu zrna i ulja konoplje. Ljekovita svojstva i vrijednosti industrijske konoplje su itekako dobra za zdravlje.
Konoplja je također dobra i za planet- raste gotovo bilo gdje, bez potrebe za pesticidima ili umjetnim gnojivima, što je korisno za tlo i zrak.
Konoplja kao lijek
Dokazano je da su omega 3 masne kiseline koje nalazimo u konoplji korisne za liječenje raznih stanja, a neka od njih su:
- alzheimerova bolest
- bipolarni poremećaj
- karcinom dojke
- srčana aritmija
- astma
- ekcem
- karcinom debelog crijeva
- emfizem
- pretjerana žeđ
Povećanje potrošnje tih kiselina može pomoći u liječenju, pa čak i spriječiti ova stanja. Također je dokazano da njihova konzumacija pomaže kod smanjenja depresije kod pacijenata kojima antidepresivi nisu pomagali.
Omega-6 masne kiseline su također vrlo važne te njihov nedostatak može dovesti do bolesti kao što su artritis, poremećaji u ponašanju, spori rast, sporo zacijeljivanje rana, kožne bolesti, pobačaji, infekcije…
Gdje se danas konzumira i u kojem obliku?
U nekim dijelovima Europe, još se uvijek uživa u tradicionalnoj Salezijanskoj juhi od konoplje. U Kini prženo konopljino sjeme prodaju na ulici i u kinima kao zamjenu za kokice, a u Ukrajini se dan danas razmjenjuju drevni recepti na bazi konoplje. Japanci pak njezino mljeveno sjeme koriste kao začin, a Poljaci ga stavljaju u blagdanske poslastice.
Maslac od konoplje će uskoro biti dostupan kao zdrava alternativa za maslac od kikirikija, što je trenutno vrlo popularno u Rusiji.
Imamo dobru vijest i za vegetarijance: sjeme se može koristiti kao zamjena za meso (zdravija verzija od soje).
Ulje konoplje
Kako istočna, tako i moderna zapadna medicina složile su se oko činjenice da ulje konoplje može biti prirodni lijek ili prirodna prevencija mnogih bolesti koje danas muče društvo.
Jedna žličica ulja konoplje sadrži oko 120 kalorija, a predstavlja 22% dnevne vrijednosti ukupnih masnoća. Ne sadrži kolesterol, ugljikohidrate, proteine, natrij ili šećer. Možemo ga koristiti u prehrani u obliku umaka, preljeva za salatu ili ga uzimati kao dodatak prehrani. Orašastog je okusa i zelene boje te ga nije preporučljivo koristiti za prženje jer se time uništavaju vrijedni sastojci.
Prema istraživanjima, ulje konoplje može pomoći kod svih vrsta karcinoma, alergija, multipla skleroze, AIDS-a, Kronove bolesti, dijabetesa, Parkinsonove bolesti, glukoma, reume, šizofrenije, ekcema, dermatitisa, psorijaze i mnogih drugih bolesti.
Kanađanin Rick Simpson se uljem konoplje izlječio od raka kože, a velikom broju ljudi pomogao je u liječenje lakših ili još težih bolesti. Mnoga znanstvena istraživanja potkrijepljuju ljekovitost konoplje, ali se pretpostavlja da politika štiti interese krupnog kapitala i farmaceutskih industrija, zbog čega je konoplja kao lijek stavljena “na stranu”. Zbog toga ju je u većini zemalja danas nemoguće legalno nabaviti.