Vegetarijanska prehrana je prehrana bez mesa, odnosno životinjskih proizvoda. Obuhvaća više varijanti prehrane, od najliberalnijih vegetarijanaca koji konzumiraju mlijeko, jaja i perad, pa sve do onih koji isključuju apsolutno sve što je životinjskog podrijetla – vegani.
Kako je nastalo vegetarijanstvo?
Poznato je još od davnina, prvenstveno u Indiji, gdje je bilo dio vjerske prakse tzv. Ahimse. U Europi ga je propagirao Pitagora u 6. st. pr. Kr., kada je zajedno sa svojim sljedbenicima prakticirao vegetarijansku dijetu iz etičkih i nutricionističkih razloga.
Englezi su vegetarijanstvo kolonizirali iz Indije, te je 1847. godine u Londonu osnovano prvo vegetarijansko društvo.
Motivi za ovaj način prehrane su razni: izbjegavanje nanošenja boli životinjama, vjerska praksa, briga za vlastito zdravlje, prakticiranje joge i prihvaćanje New Age filozofije.
Tako je npr. Hinduistima vegetarijanstvo ideal. Vjeruju da hrana ima osobnost te im meso predstavlja agresiju (mentalno stannje “rajas”), a biljna hrana predstavlja kvalitetu koju nazivaju satva (mentalno stanje mira). Smatraju da nanošenje boli životinjama nije etički čin i time se nameće vegetarijanstvo kao način razmišljanja.
Razvojem društva vegetarijanski način prehrane prakticira sve više ljudi, koje danas brojimo u milijunima.
Kako se dijeli?
- vegani u potpunosti izbjegavaju životinjske proizvode, uključujući odjeću i obuću životinjskog podrijetla te kemijske proizvode testirane na životinjama
- ovolaktovegetarijanci jedu jaja i mliječne proizvode
- laktovegetarijanci jedu samo mliječne proizvode
- pesketarijanci jedu ribu
- frutarijanci jedu samo plodove
- fleksiterijanci prilagođavaju svoju prehanu
- makrobiotičari jedu hranu prema propisima makrobiotike
Prednosti vegetarijanstva
Najnovija istraživanja pokazuju da je postotak za dobivanje raznih bolesti kod vegetarijanaca znatno niži.
- Zahvaljujući niskim vrijednostima masnoća, vegetarijanci imaju prosječno nižu tjelesnu težinu, a nutricionisti tvrde da se biljnom prehranom smanjuje koncentracija masnoća u krvi koje uzrokuju povišenje srčanog tlaka, što dovodi do mnogo rjeđeg oboljevanja od dijabetesa tipa 2
- Vegetarijanci imaju 20% nižu stopu mortaliteta, što znači da žive dulje i ne razbolijevaju se često
- Zbog visokog unosa vitamina, opasnost od raka se smanjuje za 40%
- Blagotvorna djelovanja vegetarijanske prehrane dokazana su u velikom broju znanstvenih studija
- Sumpor u mesu i protein casein u mlijeku uzrokuju gubitak kalcija putem urina
- 1.500.000 smrtnih slučajeva u SAD-u (1987. godine) povezano je sa mesnom i/ili mliječnom prehranom
Nedostatci vegetarijanstva
- Neki biljni proteini pokazuju manjak jedne ili više esencijalnih aminokiselina, pa je važno da je prehrana uravnotežena s produktima soje (kao što je tofu)
- Izbjegavanje ribe može dovesti do nedostatka omega 3 masnih kiselina, pa je taj manjak potrebno nadoknaditi uzimanjem orašastih plodova
- Izbjegavanje životinjskih proizvoda može uzrokovati manjak vitamina B te željeza, što dovodi do anemije. Zato se preporuča konzultacija s liječnikom prije prakticiranja ove prehrane
Zanimljive činjenice
- Na svakih šesnaest kilograma žitarica potrošenih za prehranu stoke, dobijemo jedan kilogram mesa
- U nerazvijenim zemljama se godišnje pojede 200 kilograma žitarica po osobi
- Prosječni Europljanin ili Amerikanac potroši 1000 kg žitarica godišnje, tako da prvo potroši oko 90% žitarica na prehranu životinja, koje kasnije pojede
- U svijetu se danas proizvodi više nego dovoljno hrane za prehranu svake osobe na Zemlji, ali je problem u tome što je nitko ne usmjerava u pravom smjeru
- Samo neke važne povijesne ličnosti koje su bile vegetarijanci: Franz Kafka, Lav Nikolajević Tolstoj, Pitagora, Platon, Mohandas Gandhi, John Coltrane, Leonardo da Vinci, Voltaire, Albert Einstein….
Što je važno u vegetarijanskoj prehrani?
Najvažnije je da ne upadnete u zamku hranjenja isključivo žitaricama, nego se pobrinete da svaki obrok sadrži bar jedan dobar izvor proteina i masti. Nemojte se hraniti samo brzom hranom koja će dovesti do raznih zdravstvenih problema i koja nikako nije dio zdrave prehrane.
Ako ne osmislite pažljivo svoju vegetarijansku prehranu, mogu se pojaviti nutritivni problemi. Samo ispravno prakticiranje ove prehrane će dovesti do brojnih zdravstvenih dobrobiti, kao što su unos mnoštva hranjivih i ljekovitih sastojaka te unos niskokaloričnih namirnica odličnih za održavanje zdrave težine.
Odluka je na Vama!
Prije donošenja ove odluke dobro promislite, jer sve ima svoje prednosti i mane. Važno je da prvo shvatite da ovakav način prehrane zahtijeva više planiranja obroka i da mora sadržavati širok raspon namirnica. Imajte na umu da prelazak na vegetarijanstvo treba obaviti postepeno i da imate na raspolaganju svo vrijeme koje vam je potrebno da istražite svijet vegetarijanstva. Uz par pravila, ovo može postati temelj za zdraviji i opuštenji život. Bilo da je to zbog zdravlja, pogleda na život, duhovnih razmišljanja, ekološke osvještenosti ili pak želje za spasom planeta, ovo Vam je prilika da krenete u nove avanture i prilagođavate se novim izazovima.