Vitamin D (kalciferol) je antirahitični vitamin, a često ga nazivamo vitaminom sunca. Svrstavamo ga u vitamine iz povijesnih razloga, iako se po većini obilježja zapravo radi o hormonu.
Skupina vitamina D obuhvaća 7 vitamina koji se međusobno razlikuju u strukturi pobočnog lanca u položaju 17. U svijetu nutricionizma se o njemu ne govori puno, a mi Vam donosimo neke zanimljive činjenice.
Kako nastaje i za što služi?
Vitamin D tijelo proizvodi kada sunčeva svjetlost dodiruje kožu. Zrake sunca iz kojih koža stvara taj vitamin ne mogu proći kroz staklo, što znači da ga naša koža neće stvarati ako se nalazimo u kući, uredu ili pak autu.
Jako je teško dobiti dovoljne količine ovog vitamina putem prehrane; potrebno je dnevno popiti 10 čaša mlijeka obogaćenog vitaminom D kako bismo ih dobili. Dovoljne količine su presudne za apsorpciju kalcija u organizmu. Bez njega naše tijelo ne može apsorbirati kalcij (što znači da je uzimanje kalcija kao dodatka u prehrani beskorisno ukoliko tijelo nema vitamina D).
Nemoguće je “predozirati” se tim vitaminom jer tijelo samo regulira proces stvaranja iz sunčevih zraka uzimajući onoliko koliko je potrebno.
Ljekovita svojstva
Prema najnovijim istraživanjima, dokazano je da sprječava osteoporozu, depresiju, rak prostate, rak dojke, utječe na dijabetes (smanjuje rizik od dijabetesa tipa 1 za čak 50%) .Vitamin D igra važnu ulogu u slanju moždanih signala svim dijelovima tijela i jača imunitet. Dokazano je da vitamin D i omega 3 masne kiseline djeluju protuupalno i smanjuju nakupljanje plaka u mozgu (što je jedan od glavnih uzročnika Alzheimerove bolesti).
U kojim namirnicama ga možemo pronaći?
- Ulje jetre bakalara- namirnica najbogatija vitaminom D. Također će vas opskrbiti vitaminom A i omega 3-masnim kiselinama.
- Riba- najčešće se nalazi u masnijim vrstama ribe poput haringe, skuše, tune, srdele itd. Također svoju dozu vitamina D možete pronaći i u običnoj konzervi ribe.
- Proizvodi od soje- kod ovih proizvoda je potrebno čitati deklaracije jer se oni dobivaju preradom, ali vitamin D se najčešće nalazi u sojinom mlijeku i tofuu.
- Gljive- nagađa se da sušenjem na suncu “kradu” vitamin D.
- Suhomesnati proizvodi- s ovim proizvodima treba biti oprezan jer sadrže velike količine kolesterola i natrija, ali isto tako se u njima krije i vitamin D.
- Jaja- u 100 grama jajeta krije se oko 9% vitamina D, tj oko 4% u većem pečenom jajetu.