Vlakna u sebi ne sadrže kalorije i pružaju Vam osjećaj sitosti zbog svoje sposobnosti da apsorbiraju vodu. Unatoč tome što nema preporučene dnevne količine (RDA) kada su vlakna u pitanju, većina zdravstvenih stručnjaka smatra da treba unositi 25 do 35 grama vlakana dnevno (mješavina topivih i netopivih).
Dobar izvor dijetalnih vlakana su:
- voće,
- povrće,
- orašasti plodovi,
- žitarice.
Zašto su vlakna dobra za vas
Prema Sveučilištu u Kaliforniji ovo su prednosti dodavanja vlakana u prehranu:
- Vlakna usporavaju apsorpciju šećera u krvotok. Kada jedete namirnice bogate vlaknima kao što su grah i cjelovite žitarice, šećer u tim namirnicama se apsorbira sporije, što razinu glukoze u krvotoku održava niskom. To je ustvari dobro jer u suprotnom, tj. uz veću razinu glukoze, osjećaj sitosti ne traje dugo, što dovodi do toga da ste ubrzo nakon što ste pojeli nešto, ponovo gladni. Na taj način ste nesvjesno skloni prejedanju.
- Vlakna čine probavu bržom. Kada jedete cjelovite žitarice bogate netopivim vlaknima, ona putuje brže kroz Vaša crijeva, što može pomoći slanju signala Vašem mozgu da ste puni.
- Vlakna čiste debelo crijevo, djelujući kao četka za ribanje. Učinak “piling-četkice” vlakana pomaže u čišćenju bakterija i ostalih nakupina u Vašim crijevima, a samim time smanjuje se rizik od raka debelog crijeva.
- Vlakna pomažu u očuvanju redovite stolice. Visok unos vlakana pomaže da imate meke, redovite stolice, zbog čega vlakna također smanjuju učestalost zatvora.